Trzeba przekonać, że warto wyłożyć pieniądze
Starannie opracowany dokument zwiększa szanse na zdobycie kapitału na rozwój firmy
Biznesplan przedstawia sposoby i powody, dla których firma zamierza zrealizować dane cele. Określa, jakie wiążą się z tym nakłady oraz jakich efektów finansowych można oczekiwać w przyszłości. Dokument przygotowuje się zarówno na potrzeby zarządu firmy, jak również dla podmiotów finansujących inwestycje, takich jak: fundusz venture capital, anioł biznesu, bank czy instytucja rozpatrująca wnioski o unijne dotacje.
Biznesplan powinien być przejrzysty i zwięzły, ale musi zawierać wszystkie ważne informacje o firmie i jej strategii. Powinien być oparty na realnych założeniach, czyli odnosić się do rzeczywistej sytuacji na rynku, na którym firma chce działać. Nakłady inwestycyjne, koszty i możliwe do uzyskania przychody muszą być oszacowane możliwie dokładnie.
Jaka konstrukcja
Ważną częścią biznesplanu jest jego streszczenie. Powinny tam znaleźć się najważniejsze informacje o firmie i jej planach. Streszczenie zajmuje średnio jedną lub dwie strony maszynopisu. Służy np. inwestorowi do wstępnej weryfikacji projektów. Dlatego powinno jasno przedstawiać korzyści dla inwestora z realizacji danej inwestycji, zawierać główne założenia strategii firmy oraz prognozy wyników finansowych.
Biznesplan powinien być dostosowany do konkretnej sytuacji (np. inwestycji w nową linię produkcyjną) i zgodny z wymogami adresata (banku czy funduszu venture...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta