Ewidencję prowadzimy dla każdego kierowcy
Przepracowane przez szofera godziny zawsze zapisujemy. Bez względu na to, czy ma zadaniowy czas pracy, czy nocny. To opinia Ministerstwa Infrastruktury
Tym samym resort potwierdził stanowisko zaprezentowane w tekście „Czas pracy kierowców po zmianach”, opublikowanym w DOBREJ FIRMIE z 24 lipca br. Autor tego materiału Łukasz Prasołek stwierdził w nim, że ewidencja czasu pracy musi być prowadzona przez pracodawców dla każdego kierowcy bez względu na system czasu pracy, w jakim on pracuje, i na sposób wynagradzania pracy w godzinach nadliczbowych czy przypadającej w porze nocnej.
W odpowiedzi na pytanie o zakres informacji, jakie powinny być zawarte w ewidencji czasu pracy, resort uznał, że należy w zakresie nieuregulowanym ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.) stosować kodeks pracy. Zatem firma nie powinna nic zmieniać, jeśli ewidencjonuje czas pracy zatrudnianych szoferów w dotychczasowej formie (obowiązującej przed 28 czerwca br.). To odmienne zdanie od przedstawionego w naszym materiale.
Jeżeli pracodawca natomiast wybierze jedną z pozostałych dopuszczalnych form ewidencji, dane w nich umieszczane powinny być ściśle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta