Kto dostanie pieniądze przy rozstaniu z firmą
Tylko kończącym kariery zawodowe i zwalnianym z powodów od nich niezależnych pracodawca dokonuje ekstrawypłat. I to nie zawsze
Odprawy są to szczególne świadczenia wypłacane w określonych prawem sytuacjach związanych z odejściem pracownika z zakładu pracy, np. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę czy w wyniku mających miejsce w firmie zwolnień. Zarówno odprawa emerytalno-rentowa, jak i ekonomiczna powinna być wypłacona pracownikowi w dniu rozwiązania umowy o pracę, a w razie zbiegu prawa do obu tych świadczeń przysługuje każde z nich w pełnej wysokości. Podstawy nabycia do nich prawa są bowiem od siebie zupełnie niezależne.
Dla emeryta lub rencisty
Pracownikowi, który spełnia warunki do nabycia prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na takie świadczenie, przysługuje odprawa pieniężna (art. 921 § 1 k.p.). Potocznie jest ona zwana odprawą emerytalno-rentową. Warunek, który podwładny musi spełnić, aby ją otrzymać, to ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Sam tryb rozwiązania stosunku pracy nie ma zatem znaczenia (np. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron stosunku pracy). Najważniejsze jest to, aby w związku z ustaniem umowy pracownik przeszedł na świadczenie emerytalne lub rentowe. Odprawa przysługuje również bez względu na:
- rodzaj umowy o pracę (umowa na czas określony czy nieokreślony),
- zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta