Kiedy od otrzymanej dywidendy trzeba zapłacić podatek
Sposób opodatkowania otrzymanej dywidendy zależy od tego, skąd pochodzi – z kraju czy zagranicy – i kto jest beneficjentem: osoba prawna czy fizyczna. Trzeba tu uwzględnić ustawowe zwolnienia i postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Polska spółka kapitałowa, która otrzyma dywidendę od innej polskiej spółki kapitałowej, nie musi jej doliczać do swoich przychodów i opodatkowywać. Wynika to wprost z art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT.
Jest tak zarówno w sytuacji, gdy dywidenda ta była opodatkowana u źródła (19-proc. zryczałtowanym podatkiem, który miała obowiązek pobrać spółka wypłacająca dywidendę), jak i wtedy, gdy była z tego podatku zwolniona (na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy o CIT; szerzej na temat zasad opodatkowania przy wypłacie dywidend pisaliśmy w DF z 4 czerwca br.).
Warto tu przypomnieć, że pobrany przez spółkę wypłacającą dywidendę zryczałtowany 19-proc. podatek nie może już być odliczony od podatku od ogółu przychodów spółki otrzymującej dywidendę. Taką możliwość przewidywał art. 23 ustawy o CIT uchylony od 1 stycznia 2007 r. Na zasadach przewidzianych w tym przepisie mógł być odliczony jedynie podatek od dywidend wypłaconych do końca 2007 r.
PrzykładSpółka z o.o. A otrzymała w 2009 r. dywidendę w wysokości 100 tys. zł od spółki z o.o. B, w której posiada od ponad dwóch lat udział w wysokości 11 proc. Dywidenda ta jest zwolniona z podatku. A otrzyma kwotę 100 tys. zł (bez pomniejszenia o zryczałtowany podatek) i nie doliczy jej do przychodów opodatkowanych na zasadach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta