Na do widzenia pracownikowi trzeba zrekompensować zaległości urlopowe
Pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, tylko jeśli bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę podwładnego podpisze z nim nie tylko kolejny angaż, ale też zawrze porozumienie o wykorzystaniu urlopu w czasie tego kolejnego stosunku pracy.
Z reguły jednak pracownik po rozstaniu z firmą nie zamierza się ponownie w niej zatrudniać. Wtedy należy mu wypłacić pieniądze za niewykorzystany wypoczynek, o ile oczywiście do czasu rozwiązania umowy o pracę go nie wykorzystał.
Sposób obliczania wysokości ekwiwalentu za takie dni wolne opisany jest w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
Ile za labę, której nie było
Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta