Karabin maszynowy rozstrzygał o zwycięstwie lub klęsce...
Zbrojownia tamtych lat - Michał Mackiewicz
Artyleria była sprawcą największej liczby ofiar w konflikcie 1914 –1918, ale to karabin maszynowy uchodzi za największego „rzeźnika” wojny okopowej. Sama broń nie była w 1914 roku niczym nowym, a jej debiut nastąpił w latach 80. XIX wieku. Słynny maxim – broń działająca na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, chłodzona wodą i zasilana z parcianej taśmy nabojowej – nie miał jednak okazji sprawdzić się w prawdziwej wojnie aż do 1904 roku. Wtedy to naprzeciwko siebie stanęły dwie nowoczesne armie, rosyjska z maximami i japońska uzbrojona w licencyjne francuskie hotchkissy.
Cekaem ten działał na innej zasadzie, jego mechanizm uruchamiany był za pomocą tłoka pchanego gazami prochowymi odprowadzanymi przez boczny otwór w lufie. Broń chłodzono powietrzem – w celu zwiększenia powierzchni akumulującej i odprowadzającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta