W planowaniu podatkowym warto uwzględnić obniżenie amortyzacji
Przewidując niższe dochody i brak możliwości odliczenia straty, warto obniżyć stawki amortyzacji. Kiedy sytuacja się polepszy, można będzie powrócić do starych stawek
Pozwoli to uniknąć bądź ograniczyć ryzyko nieodliczenia części strat w ogóle.
– Nasza spółka z o.o. amortyzuje środki trwałe metodą liniową i według indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Mamy nierozliczone straty z lat ubiegłych i nie przewidujemy w najbliższych latach tak wysokich dochodów, aby móc odliczyć całą stratę. Nie wykluczamy jednak wzrostu dochodów w przyszłości. Czy i kiedy spółka może obniżyć stawki amortyzacji? Czy obniżenie to musi dotyczyć wszystkich środków trwałych, czy tylko niektórych? Czy jest jakiś limit obniżenia i jakie stawki będziemy mogli przyjąć, gdy zechcemy je podwyższyć? – pyta czelnik DOBREJ FIRMY.
Stratę podatkową można rozliczać w ciągu pięciu lat podatkowych. W każdym z tych lat wysokość odliczanej straty obniżającej dochód nie może przekroczyć 50 proc. całkowitej jej kwoty. Mówi o tym art. 7 ust. 5 ustawy o CIT.
Może się zdarzyć, że spółka nie będzie uzyskiwała w ciągu tych lat odpowiednio wysokich dochodów, aby odliczyć całą stratę, i tym samym jej część przepadnie. Między innymi w takiej sytuacji korzystne może być obniżenie stawek amortyzacyjnych i tym samym przeniesienie kosztów amortyzacji na następne lata podatkowe.
Obniżenie stawek może być także korzystne, gdy firma przewiduje, że będzie miała wyższe koszty niż przychody. Wtedy dzięki temu może obniżyć koszty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta