Wypłacony zysk może być podwójnie opodatkowany
Jeżeli spółka kapitałowa uzyskuje dywidendę za pośrednictwem spółki osobowej, w której ma udział, nie skorzysta ze zwolnienia tego przychodu z CIT
Dlatego, planując – w celu optymalizacji podatkowej – założenie struktury kapitałowej z wykorzystaniem transparentnej podatkowo spółki osobowej, warto zachować ostrożność. W przeciwnym razie uzyskana dywidenda może być podwójnie opodatkowana.
Regułą zwolnienie
W przypadku osób prawnych (spółek kapitałowych) do uzyskiwanych dywidend zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W myśl jej art. 22 ust. 4 dywidendy są zwolnione z opodatkowania, jeżeli uzyskującym i odbiorcą tych należności jest spółka mająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim UE nieograniczony obowiązek podatkowy.
Niezbędne jest również posiadanie przez odbiorcę bezpośrednio min. 10 proc. udziałów w spółce wypłacającej dywidendę, nieprzerwanie przez okres dwóch lat; okres ten może również upływać po dniu wypłaty dywidendy.
Te zasady obowiązują od 1 stycznia 2007 r. w wyniku nowelizacji ustawy o CIT z 16 listopada 2006 r., wdrażającej dyrektywę EWG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta