Dlaczego od należności za korzystanie z oprogramowania nie ma podatku w Polsce
Czy polski przedsiębiorca, który korzystając z oprogramowania płaci należność zagranicznemu kontrahentowi, ma obowiązek potrącić od niej podatek u źródła?
Od dawna budzi to wątpliwości. Odpowiedź na to pytanie zależy od jej autora. Na ogół zarówno podatnicy, jak i sądy administracyjne uznają, że jeśli mamy do czynienia z należnością licencyjną z tytułu korzystania z oprogramowania w rozumieniu art. 21 ustawy o CIT, to o obowiązku potrącenia podatku decyduje ujęcie wprost oprogramowania komputerowego w definicji należności licencyjnej we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Inne zdanie prezentują organy podatkowe.
Ustawowy obowiązek
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatnicy nieposiadający w Polsce siedziby ani zarządu, uzyskujący na terytorium Polski przychody z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20 proc. (niższa stawka może wynikać z konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponadto zwolnienie tego rodzaju opłat z opodatkowania od 1 lipca 2013 r. przewiduje pod pewnymi warunkami art. 21 ust. 3 ustawy o CIT; te kwestie pozostawiamy jednak poza naszą analizą).
Jak łatwo zauważyć, zakres przedmiotowy art. 21 ust. 1 ustawy o CIT jest szeroki, tym samym przedsiębiorca uiszczający należność (działając jako płatnik zgodnie z art. 26 ustawy o CIT) na jego podstawie powinien potrącić podatek m.in. od płatności należności licencyjnych z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta