Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy kupować ziemię, gdy nie ma księgi wieczystej

26 października 2009 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Anita Woźniak, radca prawny, Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Anita Woźniak, radca prawny, Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto

Gdzie zajrzeć i co sprawdzić, aby mieć pewność, że kupując dom czy działkę, nie wpadniemy na minę? Czy można żądać obniżenia ceny lub unieważnienia transakcji, jeśli nie możemy korzystać z ziemi, tak jak planowaliśmy, finalizując transakcję?

Rz: Od czego zacząć badanie stanu prawnego działki czy domu? Co można samemu sprawdzić w sądzie wieczystoksięgowym?

Anita Woźniak: Podstawowy dokument opisujący stan prawny nieruchomości to odpis księgi wieczystej. W przypadku ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym odpis taki może uzyskać każdy – w krótkim czasie – w sądzie wieczystoksięgowym prowadzącym księgi w systemie informatycznym, niezależnie od miejsca położenia nieruchomości. Na przykład odpis księgi wieczystej prowadzonej w Krakowie można uzyskać w sądzie w Warszawie.

W przypadku ksiąg wieczystych prowadzonych nadal w wersji papierowej odpis wydawany jest właścicielowi nieruchomości przez sąd właściwy dla jej położenia, a procedura uzyskania dokumentu może potrwać kilka dni. Natomiast osoba niebędąca właścicielem nieruchomości może mieć trudności z uzyskaniem odpisu i może potrzebować odpowiedniego pełnomocnictwa.

Na co zwrócić uwagę, czytając odpis księgi wieczystej?

Przede wszystkim należy się upewnić, czy osoba, która sprzedaje nieruchomość, ujawniona jest w niej jako właściciel lub przysługuje jej inny tytuł prawny do nieruchomości. Możemy się także dowiedzieć, czy nieruchomość jest obciążona np. służebnością lub hipoteką. Istotne jest również sprawdzenie, czy odpis zawiera wzmianki o wnioskach o nowe wpisy do księgi wieczystej.

Może się okazać, że sąd prowadzący księgę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8457

Spis treści
Zamów abonament