Choroby cywilizacyjne to długotrwały proces leczenia
Marek Twardowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Permanentny rozwój cywilizacji, gwałtowna industrializacja oraz postępująca degradacja środowiska wpływają negatywnie na zdrowie i życie ludzi na całym świecie. Społeczeństwa coraz częściej borykają się z rozmaitymi chorobami cywilizacyjnymi. Do chorób tych zaliczane są m.in. schorzenia układu krążeniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa), nowotwory, otyłość, choroby społeczne, tj. alkoholizm, nikotynizm, cukrzyca, niektóre choroby psychiczne.
Obecnie nie ma dokładnego podziału i nie można jednoznacznie określić, czy dana choroba jest chorobą cywilizacyjną. Możliwość kompleksowego leczenia oraz indywidualnie podejmowane zabiegi nie są w stanie powstrzymać rozpowszechniania chorób cywilizacyjnych, mogą jednak stanowić uzupełnienie organizowanych i systematycznie prowadzonych działań edukacyjnych i profilaktycznych obejmujących całe społeczeństwo lub jego określoną grupę. Leczenie chorób cywilizacyjnych jest długotrwałym procesem, stąd też niezmiernie ważny jest wybór terapii i dawkowania leków. Stosowanie leków we właściwy sposób ogranicza powstawanie powikłań oraz wydłuża czas do ujawniania się chorób będących następstwem chorób podstawowych. Wczesne podjęcie prawidłowego leczenia ogranicza zarówno skutki choroby, jak również koszt leczenia pacjentów i ich hospitalizacji. Podejmowane przez państwo działania, m.in. takie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta