Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miał być prosty ryczałt dla drobnych zleceń, a są same wątpliwości

21 grudnia 2009 | Dobra firma | Bożena Nowicka

Wypłacając osobom niezatrudnionym należności m.in. z umów-zleceń czy o dzieło, mieszczące się w kwocie 200 zł, należy potrącić zryczałtowany podatek. Niestety, przepis, który od 2009 r. wprowadził tę regułę, jest bardzo niejasny

Przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób powinni naliczać podatek, aby nie narazić się na zarzut niedopełnienia obowiązków płatnika.

Chodzi o art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT, który mówi, że zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 proc. przychodu pobiera się z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub pkt 5 – 9 (czyli tzw. działalności wykonywanej osobiście ), gdy suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł.

Ten na pozór prosty przepis wywołuje, niestety, wiele kontrowersji i sporów co do prawidłowości jego stosowania.

Które przychody obejmuje zryczałtowany podatek Działalność wykonywana osobiście, z której przychody mogą podlegać zryczałtowanemu opodatkowaniu, obejmuje:

- przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów, przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów (art. 13 pkt 2),

- przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8504

Spis treści
Zamów abonament