Opodatkowanie budynków i budowli nadal budzi wątpliwości
Obowiązujące od 1 stycznia 2009 r. przepisy dotyczące opodatkowania VAT dostawy budynków i budowli budzą wątpliwości co do ich zgodności z prawem wspólnotowym. Trudno też znaleźć uzasadnienie, dlaczego ustawodawca zdecydował się na uregulowanie tej kwestii w tak zawiły sposób
Dostawa budynków, budowli i ich części (w dalszej części artykułu określanych zbiorczo jako budynki) jest generalnie zwolniona z VAT. W takiej sytuacji zwolnienie dotyczyć będzie też gruntów, na których posadowione są budynki.
Sprzedaż gruntu (bądź prawa wieczystego użytkowania) podlega bowiem tej samej stawce podatkowej co dostawa budynku (wartość gruntu jest doliczana do podstawy opodatkowania).
Ponieważ regulacje dotyczące zwolnień z VAT mają charakter wyjątkowy, muszą być interpretowane ściśle, a jakakolwiek ich wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna.
Kiedy z podatkiem, a kiedy bez
W przeciwieństwie do poprzednio obowiązujących rozwiązań obecnie o opodatkowaniu lub zwolnieniu z VAT dostawy budynków nie decyduje już przeznaczenie budynku. Bez znaczenia pozostaje więc, czy jest to budynek mieszkalny, biurowy czy usługowy.
Istotny jest natomiast:
- okres użytkowania budynku (nowa definicja „pierwszego zasiedlenia”) oraz
- zakres prawa do odliczenia VAT naliczonego w stosunku do tego budynku przed jego dostawą.
Można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta