Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczasz więcej, spłacasz drożej

21 grudnia 2009 | Nieruchomości w regionach | Grażyna Błaszczak
Agnieszka Nierodka, Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego
źródło: Archiwum
Agnieszka Nierodka, Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego

Oferty kredytu hipotecznego nie można oceniać tylko pod kątem: kto da więcej. Klient zawsze powinien zadać sobie pytania: Co bank mi oferuje, ile mnie to będzie kosztowało, czy stać mnie na ponoszenie ryzyka walutowego?

Rz: Czy teraz jest dobry czas na zaciąganie kredytu na mieszkanie?

Agnieszka Nierodka: Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego powinna zawsze uwzględniać specyfikę potrzeb i możliwości każdego kredytobiorcy. Do zaciągnięcia kredytu zachęca dziś mniej restrykcyjna polityka kredytowa wielu banków, spadek marż i prowizji, niższe wymogi co do wkładu własnego oraz niższe ceny transakcyjne mieszkań oraz duży wzrost liczby mieszkań w ofercie.

Z drugiej strony do kupna mieszkania skutecznie zniechęcają wciąż bardzo wysokie ceny nieruchomości (za przeciętne miesięczne wynagrodzenie można kupić ok. 0,4 mkw. mieszkania) oraz niestabilna sytuacja na rynku pracy, która sprawia, że duża część konsumentów obawia się zaciągać długoterminowe zobowiązanie.

Jak wyglądają oferty kredytów hipotecznych w Polsce na tle ofert w Hiszpanii, Niemczech, Węgrzech czy innych krajach?

Porównując zbliżone oferty (kredyt w walucie narodowej, oparty na zmiennej stopie procentowej, zaciągany na 20–30 lat), można zauważyć, że Polska nie odstaje zbytnio od innych rynków europejskich. Ze względu na fakt, że poziom stawki referencyjnej WIBOR jest średnio o 2–3 punkty procentowe wyższy od stosowanego w strefie euro EURIBOR, nominalne oprocentowanie kredytów złotowych jest nieco wyższe.

Trzeba zaznaczyć, że to właśnie obecną sytuację na rynku kredytów – kiedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8504

Spis treści
Zamów abonament