Wigilia dla pracownika to integracja, dla kontrahenta – reprezentacja
Wydatki na organizację spotkania wigilijnego dla pracowników raczej bez przeszkód zaliczymy do kosztów firmy. Gdy jednak uczestniczą w nim członkowie rodzin i kontrahenci, może być z tym problem
Argumentem za podatkowym rozliczeniem kosztów takiej uroczystości jest to, że służy ona integracji pracowników, pogłębieniu więzi między nimi a także z firmą, co w konsekwencji zwiększa motywację do pracy i tym samym może wpływać na zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej.
Organy podatkowe tego nie kwestionują. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 sierpnia 2009 r. (IPPB5/423-412/09-2/JC), która zgodziła się z podatnikiem, że „spotkania wigilijne i przed świętami wielkanocnymi są oczywiście okazją do spotkania członków personelu. Takie spotkania to także między innymi wyraz uszanowania tradycji i zasad wyznawanych przez personel spółki.
Spółka dzięki temu nie tylko stwarza okazję do integracji personelu, ale także wzmacnia swój pozytywny wizerunek wśród personelu. Dzięki uszanowaniu narodowych tradycji, systemu wartości wyznawanego przez pracowników, spółka pokazuje, iż nie jest bezduszną korporacją, ale podmiotem szanującym ludzkie potrzeby. Wszystko to przekłada się na zwiększenie motywacji pracowników, zacieśnienie więzi ze spółką itp.”.
Alkohol wykluczony
Jedynym negowanym przez nie wydatkiem jest zakup alkoholu. Jak czytamy w przywołanym piśmie warszawskiej Izby Skarbowej: „wydatki podmiotów gospodarczych na zakup napojów alkoholowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta