Biznesmen sam opłaca obowiązkowe składki ZUS i składa deklaracje
Samozatrudnionego nikt nie wyręczy w obowiązku zarejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń i uiszczania stosownych należności. A jeśli nie będzie świadczył usługi dla byłego szefa, ma szansę na preferencyjne traktowanie
Założenie własnej działalności mimo funkcjonowania jednego okienka nadal wymaga uporania się z szeregiem formalności. Przede wszystkim trzeba się zarejestrować w urzędzie gminy, dzięki temu m.in. uzyskać NIP oraz REGON. Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny przesyła bowiem do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS.
Jednak choć przedsiębiorca od złożenia wniosku w gminie może prowadzić działalność, to nie uniknie wizyty w ZUS. Młody biznesmen musi bowiem zostać zgłoszony podwójnie, bo i jako płatnik składek, i jako ubezpieczony. Do tego potrzebne mu będą odpowiednie formularze zgłoszeniowe.
Jeden to druk ZUS ZFA – przeznaczony do zgłoszenia lub zmiany danych płatnika składek – osoby fizycznej. Razem z nim płatnik z reguły składa wypełniony formularz ZUS ZBA. Podaje w nim informację o rachunku bankowym. Poza tym dokonuje zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych na druku ZUS ZUA, używając kodu 05 xx xx.
Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta