Uzyskanie prawa do emerytury może uzasadnić zwolnienie
Pracodawca, dokonując wypowiedzenia angażu z przyczyn niedotyczących pracowników, może uzasadniać wytypowanie konkretnej osoby do zwolnienia faktem, że nabył on prawo do emerytury lub renty. Będzie to zgodne z zasadami współżycia społecznego
Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi być nie tylko uzasadnione, ale także zgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wskazują na to przepisy art. 45 kodeksu pracy oraz art. 8 k.p. Dotyczy to zwłaszcza kwestii doboru pracowników, którym ma zostać złożone wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy (np. z powodu zmian organizacyjnych czy problemów ekonomicznych pracodawcy).
Posiadanie przez pracownika uprawnień emerytalnych może stanowić okoliczność mającą istotne znaczenie przy wyborze pracowników do zwolnienia w ramach zwolnienia grupowego.
Zasady przeprowadzania takich zwolnień określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta