Trzeba skutecznie powiadomić dłużnika
Aby skorzystać z ulgi w VAT na złe długi, wierzyciel musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest skuteczne doręczenie dłużnikowi zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego
Może być z tym problem w przypadku, gdy dłużnikiem jest osoba prawna.
Zastosowanie ma ordynacja podatkowa
Art. 89b ust. 5 ustawy o VAT wskazuje, że do takiego zawiadomienia należy stosować przepisy ordynacji podatkowej (dalej op) dotyczące doręczeń (m.in. art. 150 i 151).
Wyraźnie z nich wynika, że podstawową zasadą w wypadku pisma kierowanego do osoby prawnej jest doręczenie go w miejscu siedziby lub innym miejscu prowadzenia działalności. Ponadto pismo musi być doręczone osobie upoważnionej do odbioru korespondencji.
Zasadniczo są to członkowie zarządu spółki bądź osoba do tego przez ten zarząd upoważniona z imienia i nazwiska. Każde inne doręczenie – w innym miejscu bądź innej osobie – powoduje, że trudno mówić o skutecznym doręczeniu.
Przyczyną problemów ze skutecznym doręczeniem pisma dłużnikowi w jego siedzibie może być świadome unikanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta