Sprzedajesz nieruchomość, możesz mieć problem z rozliczeniem VAT
ZWOLNIENIA | Czy dostawa nieruchomości będzie opodatkowana, czy zwolniona z VAT? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje sprzedać budynek lub grunt. Choć niedługo upłynie rok od wejścia w życie aktualnie obowiązujących przepisów regulujących opodatkowanie tego typu transakcji, odpowiedź na nie nadal nie jest prosta
Zasady opodatkowania nieruchomości przewidziane w ustawie o VAT w dużej mierze odpowiadają regulacjom wspólnotowym. Założenia dyrektywy VAT 2006/112/WE nie zostały jednak do końca poprawnie wdrożone przez polskiego ustawodawcę. I w tym tkwi przyczyna większości problemów.
Co wynika z dyrektywy...
Koncepcję opodatkowania dostawy nieruchomości przewidzianą w dyrektywie 2006/ 112/WE (dalej dyrektywa VAT) można podsumować następująco: opodatkowane są grunty przeznaczone pod zabudowę oraz budynki i budowle nowo wybudowane wraz z gruntami, na których stoją. Natomiast późniejsze dostawy takich budynków są zwolnione z VAT.
Zasada ta odzwierciedla rzeczywistość, bo w odróżnieniu od innych towarów grunty nie powstają w wyniku procesu produkcji. Z kolei wartość dodana w przypadku budynków i budowli powstaje w zasadzie w wyniku ich budowy, podczas gdy dalsze ich wykorzystywanie nie kreuje dodatkowej wartości dodanej, mimo że w okresie swego istnienia mogą być one przedmiotem wielu dostaw (tak tłumaczył zasady opodatkowania VAT nieruchomości rzecznik generalny Francis Jacobs w rozpatrywanej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości sprawie Elisabeth Blasi, C-346/95).
...a co z polskiej ustawy
Model taki został zasadniczo przyjęty do polskiego systemu VAT od 1 stycznia 2009 r. Ustawa o VAT w aktualnym brzmieniu zwalnia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta