Chcesz zalegalizować – musisz zapłacić
Stawiając budynek bez pozwolenia na budowę, musisz się liczyć z tym, że prawo budowlane, niezależnie od postępowania legalizacyjnego, przewiduje odpowiedzialność karną inwestora dopuszczającego się samowoli
Rozmowa z Mateuszem Grabcem z kancelarii Baker & McKenzie:
Rz: Jak zalegalizować dziś fragment domu nadbudowany bez pozwolenia na budowę? Co ma największe znaczenie, aby inwestorowi się to udało: zakres prac wykonanych bez pozwolenia, czas samowolnej budowy?
Mateusz Grabiec: Nadzór budowlany w przypadku nielegalnych robót w postaci nadbudowy domu ma obowiązek stosować procedurę legalizacyjną. Może ona być wszczęta na wniosek inwestora, np. w formie oświadczenia o terminie zakończenia budowy (robót budowlanych wykonanych bez pozwolenia na budowę) albo z urzędu w wyniku dokonanych czynności kontrolnych i nadzorczych.
Fundamentalne znaczenie dla możliwości zalegalizowania samowoli budowlanej, w tym przypadku nadbudowania bez pozwolenia na budowę fragmentu domu, jest łączne spełnienie dwóch podstawowych warunków: zgodności samowoli z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zgodności samowoli z przepisami techniczno-budowlanymi w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem.
Zakresu pierwszego z tych warunków dotyczy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 września 2009 r. Natomiast czas wykonania samowoli ma znaczenia o tyle, że obecnie obowiązującego prawa budowlanego nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem jego wejścia w życie, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta