Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fryderyk nam nieznany

04 stycznia 2010 | Kultura | Jacek Marczyński
Waldemar Dąbrowski dyrektor naczelny Opery Narodowej
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Waldemar Dąbrowski dyrektor naczelny Opery Narodowej

Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik Roku Chopinowskiego, tłumaczy, dlaczego bardziej lubi go świat niż Polacy

Rz: Nie boi się pan, że za kilka miesięcy wszyscy będą zmęczeni Chopinem?

Waldemar Dąbrowski: Nie, ponieważ uważam, że Polacy go nie znają. W powszechnej świadomości jego muzyka została zaliczona do kategorii trudnej i niedostępnej, a badania naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego pokazują wręcz dramatyczny stan wiedzy o Chopinie. Tylko 7 procent z nas potrafi zdefiniować styl, w jakim tworzył, 10 procent kojarzy Chopina z Warszawą, a 3 procent za jego miejsce urodzenia podaje Stalową Wolę. Rok ma nam dać szansę poznania muzyki, która będzie rozbrzmiewać w całym kraju. Planując obchody, pamiętaliśmy, żeby nie zadręczyć rodaków, program został zbudowany wokół trzech kulminacji: w lutym, sierpniu i październiku. Co prawda, w całym kalendarzu mamy ponad 2 tysiące wydarzeń, ale nie będą się one odbywały w jednym miejscu i czasie.

Znów jednak wtłaczamy tę muzykę w oficjalne obchody, a i bez tego bywa ona standardową oprawą uroczystości narodowo-patriotycznych. Może dlatego Polacy nie chcą jej słuchać na co dzień?

Teraz każdy powinien mieć okazję odkrycia Chopina dla siebie, zwłaszcza że program Roku wychodzi daleko poza wykonania jego utworów w wersji klasycznej. Powinniśmy sobie wreszcie uświadomić, że był on źródłem inspiracji dla wielu pokoleń twórców w różnych dziedzinach. Już w okresie kina niemego powstało 18...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8513

Spis treści
Zamów abonament