Osobę na etacie można zastąpić
Jeśli podwładny zachoruje i nie będzie go w pracy przez dłuższy okres, może to zdezorganizować pracę w firmie. Pracodawcy nie są jednak w takiej sytuacji bezradni. Mogą zatrudnić kogoś na zastępstwo. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo
Umowa o pracę na zastępstwo jest angażem terminowym, zawieranym na okres nieobecności zastępowanego pracownika. Do takich umów co do zasady należy stosować przepisy odnoszące się do terminowych kontraktów pracowniczych.
Ważne wyjątki
Oczywiście od tej zasady są wyjątki, np. art. 251 par. 3 pkt 1 oraz art. 177 par. 31 kodeksu pracy.
Pierwszy z nich wskazuje, że zawarcie trzeciej następującej po sobie umowy na zastępstwo z tym samym pracownikiem nie oznacza jednocześnie zawarcia z nim bezterminowej umowy o pracę.
Natomiast według drugiego ze wskazanych przepisów angaż na zastępstwo zawarty z pracownicą w ciąży nie jest automatycznie przedłużany do dnia porodu, ale rozwiązuje się z dniem powrotu nieobecnego podwładnego do pracy lub z dniem upływu terminu, na jaki została zawarta umowa na zastępstwo.
Nie ma znaczenia, czy nastąpiło to już po upływie trzeciego miesiąca ciąży czy nie.
Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (odpowiedź na interpelację nr 140/07) wprowadzenie do kodeksu pracy regulacji prawnej przedłużającej automatycznie umowę na zastępstwo do czasu porodu, jeżeli kobieta,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta