Przy obliczaniu różnic kursowych wciąż są problemy z przyjęciem właściwego kursu waluty
Różnice kursowe dla celów podatku dochodowego obliczamy z uwzględnieniem „faktycznie zastosowanego” kursu waluty obcej. Szkopuł w tym, że nie bardzo wiadomo, co się kryje pod tym pojęciem
Wysokość różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT (art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o PIT), zależy w każdym wypadku od wysokości faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu (dniu otrzymania przychodu, zapłaty kosztu, wpływu i wypływu środków w walucie obcej, udzielenia albo zwrotu kredytu/pożyczki czy też ich otrzymania albo spłaty).
Brak ustawowej definicji
Wydaje się, że wprowadzając od 1 stycznia 2007 r. do ustaw o podatkach dochodowych pojęcie „kurs faktycznie zastosowany”, ustawodawca miał zamiar wprowadzić zasadę ustalania różnic kursowych na podstawie faktycznych (realnych) kursów walut, które mają bezpośrednie przełożenie na rzeczywistą wartość uzyskanych przez podatnika ekonomicznych korzyści lub poniesionych przez niego strat w związku ze zmianą wartości walut obcych.
Ani ustawa o CIT, ani ustawa o PIT nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu, co prowadzi do wątpliwości interpretacyjnych. Świadczyć o tym może liczba wniosków o wydanie interpretacji przepisów podatkowych w tym zakresie oraz argumenty przytoczone przez podatników i organy podatkowe.
Ze względu na brak ustawowej definicji pojęcie faktycznie zastosowanego kursu interpretować należy przede wszystkim zgodnie z wykładnią językową, przy uwzględnieniu języka powszechnie używanego, uzupełnioną wnioskami płynącymi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta