Jak wyceniamy długoterminowe usługi budowlane
W zależności od zastosowanej metody bilansowej wyceny niezakończonych umów o usługi budowlane różne może być podatkowe ujęcie wynikających z nich przychodów i kosztów
Zasady ustalania przychodów i kosztów z niezakończonych umów o usługi budowlane jak również sposób ich prezentacji i ujawniania w sprawozdaniach finansowych reguluje Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane”.
Przedstawia on wiele rozwiązań ewidencyjnych, które ułatwiają służbom finansowo-księgowym ujęcie w księgach rezultatów wyceny długoterminowych kontraktów budowlanych. W praktyce rodzi ono bowiem wiele problemów zarówno księgowych, jak i podatkowych.
Wynikają one m.in. ze sformułowanej w art. 6 ustawy o rachunkowości (dalej uor) zasady współmierności przychodów i kosztów oraz zasady memoriału, które nakazują podatnikowi przypisać poszczególnym okresom obrachunkowym odpowiadające im przychody i koszy.
Określając moment ujęcia przychodów i kosztów z kontraktów długoterminowych, standard opiera się na przepisach szczegółowych zawartych w art. 34a, 34c i 34d uor.
Metody pomiaru
Sposób ustalania przychodów i kosztów z umowy budowlanej uzależniony jest m.in. od tego, czy przewiduje ona rozliczenie wykonania usługi według cen stałych, czy też na podstawie metody koszt plus (koszty powiększone o narzut zysku).
W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego do wyceny kontraktu budowlanego zastosowanie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta