Wybierz uproszczone zaliczki lub kredyt podatkowy
Aby odroczyć moment zapłaty podatku od osiągniętych dochodów, wystarczy wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Taką samą możliwość daje tzw. kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców
Zamiast uiszczać zaliczki w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące, podatnicy CIT mogą wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie (art. 25 ust. 6 ustawy o CIT).
Jak obliczamy zaliczkę
Wysokość miesięcznej zaliczki wynosi 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym, złożonym przez podatnika w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o wyborze tej formy rozliczenia w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy (tj. zasadniczo do 20 lutego danego roku). Metodę tę należy stosować w całym roku podatkowym.
PrzykładW zeznaniu podatkowym za 2008 r. złożonym do 31 marca 2009 r. spółka z o.o. Alfa wykazała podatek należny w wysokości 1 mln 200 tys. zł.
Wybierając uproszczony sposób wpłacania zaliczek w 2010 r., bierze się pod uwagę 1/12 podatku należnego za rok 2008. Oznacza to, że wysokość miesięcznej zaliczki w formie uproszczonej w 2010 r. wyniesie 100 tys. zł.
Jeżeli w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy podatnik nie wykazał podatku należnego, może wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta