Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczeciński edukacyjny fenomen

14 stycznia 2010 | Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2010 | Piotr Kobalczyk
By dostać się do „trzynastki”, trzeba m.in. mieć średnią ocen 4,5 i to przez trzy lata gimnazjum
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Fotorzepa
By dostać się do „trzynastki”, trzeba m.in. mieć średnią ocen 4,5 i to przez trzy lata gimnazjum

Dyrektor XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie nawet nie pyta, które miejsce w tym roku zajęła jego szkoła. Zdaje sobie sprawę, że to nieskromne, ale wie, że najwyższe na podium

– Już dawno to obliczyłem, bo kryteria są jasne, a wzór liczenia wyników prosty, że choć jest w Polsce wiele wspaniałych szkół, tym razem żadna się nawet do naszego wyniku nie zbliży – mówi Urban.

Ostatni rankingowy bilans olimpijski placówki, która ma 338 uczniów: 24 laureatów i 38 finalistów w 22 olimpiadach przedmiotowych. Urban przyznaje, że ten wynik nawet jego trochę zaskoczył. Rok temu jego szkoła ustanowiła przecież rekord – 4,97 był nienotowanym dotąd wskaźnikiem w historii rankingu. – Dziś mamy 5,5 – uśmiecha się z satysfakcją.

Jak się tworzy superliceum?

XIII LO w Szczecinie to już edukacyjny fenomen. Jeszcze pod koniec lat 90. szkoła nie mieściła się nawet w dziesiątce szczecińskich liceów, dziś jest w elitarnej grupie Towarzystwa Szkół Twórczych, Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych, a od 2004 r. wygrywa krajowy ranking „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” rok w rok, bijąc przy tym kolejne rekordy w liczbie laureatów olimpiad przedmiotowych. Utrzymuje przy tym wysoki poziom matur, przy wysokim wskaźniku ocen na świadectwach ukończenia szkoły. – Miałam ostatnio klasę licealną, w której na 31 osób aż 19 miało świadectwa z czerwonym paskiem i średnią co najmniej 4,75. I nie był to u nas jakiś wyjątek – mówi Jolanta Konieczna, wicedyrektor szkoły. To oczywiste, że w takiej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8522

Spis treści
Zamów abonament