Zasady certyfikacji upoważnionych przedsiębiorców wreszcie uregulowane
Przełom lat 2009 i 2010 przyniósł wiele zmian w prawie celnym zarówno unijnym, jak i polskim
Są to zmiany wchodzące w życie corocznie (zmiana Nomenklatury Scalonej) jak i zmiany o charakterze ustrojowym (obowiązująca od końca ubiegłego roku nowa ustawa o Służbie Celnej). Poniżej prezentujemy te, które naszym zdaniem mogą mieć największe znaczenie.
Import obuwia nadal z cłem antydumpingowym
W grudniu 2009 r. została podjęta decyzja o przedłużeniu obowiązywania ochronnego cła antydumpingowego na import niektórych rodzajów obuwia z Chin i Wietnamu do Unii Europejskiej.
Losy tego cła, które ma ogromne znaczenie nie tylko dla producentów obuwia w UE, ale również dla wszystkich konsumentów, ważyły się niemal do ostatniej chwili. Ostateczna decyzja była zgodna z oczekiwaniami unijnych producentów, ale wbrew stanowisku firm, które produkują obuwie w Chinach i Wietnamie.
Zmiana Nomenklatury Scalonej
31 października 2009 r. zostało ogłoszone rozporządzenie zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie wspólnej taryfy celnej. Mimo że zmiany w Nomenklaturze Scalonej nie są rewolucyjne, warto sprawdzić, czy stosowane przez firmę dotychczas kody CN nie zostały zmienione.
W praktyce kody CN są zwykle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta