Czy personalne konflikty zdominują działanie Rady Polityki Pieniężnej
Senat zaakceptował swoich kandydatów do RPP. Czy będzie ona działać prawidłowo, kiedy będą w niej zasiadać skonfliktowane ze sobą osoby?
Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki zostali wybrani przez Senat do RPP. Wczoraj złożyli wymaganą przepisami przysięgę i wezmą udział w najbliższym „decyzyjnym” posiedzeniu RPP pod koniec stycznia. Rzońca uznawany jest za osobę blisko związaną z poprzednikiem Sławomira Skrzypka na stanowisku prezesa NBP – Leszkiem Balcerowiczem. Z kolei Winiecki nie ukrywał krytycznej oceny kompetencji obecnego szefa NBP. Czy uzasadnione byłyby obawy, że między szefem NBP a którymś z tych członków nowej Rady może pojawić się konflikt rzutujący na prace RPP nowej kadencji?
Zdaniem ekonomistów – raczej nie. – Jeśli ktoś pracował w przeszłości w NBP, to nie można tego uznawać za argument przeciwko wejściu do RPP. Wręcz przeciwnie – tak powołanie Rzońcy do RPP komentuje Bogusław...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta