Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważny przedmiot: przygotowanie do życia

14 stycznia 2010 | Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2010 | Jarosław Kałucki
W szkole naucza się retoryki, wiedzy o kulturze, przedsięborczości, a w ramach wychowania fizycznego  – gry w brydża
autor zdjęcia: Bartosz Sadowski
źródło: Fotorzepa
W szkole naucza się retoryki, wiedzy o kulturze, przedsięborczości, a w ramach wychowania fizycznego – gry w brydża

LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej z Wrocławia zmienia wizerunek szkoły nastawionej na produkcję geniuszy. Ma przygotować do życia, a nie tylko wpoić wiedzę. Sprawa krzyży, z której ostatnio zasłynęło, była jego egzaminem dojrzałości

– Olimpiady naukowe to tylko produkt uboczny funkcjonowania szkoły – twierdzi prof. Ludmiła Szterenberg, nauczycielka chemii w XIV LO i wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, spod ręki której w ciągu dwóch dekad wyszły dziesiątki wybitnych olimpijczyków, a w ubiegłym roku czterech jej uczniów zostało laureatami olimpiady chemicznej.

Produkcja pięknych umysłów to częste wyobrażenie o szkole, o której we Wrocławiu krążą legendy. Ich swoisty katalog stworzyli jesienią sami uczniowie „czternastki”. Na stronie internetowej szkoły zamieścili sondę przeprowadzoną wśród wrocławian.

– Ach! Elita! „Czternastka” to mit – mówiła Angelika (17 lat), uczennica IX LO we Wrocławiu. – Idziecie niby własną drogą, a wszystko po to, żeby dobrze wypaść w zestawieniu z innymi.

Gdyby była to prawda, dyrektor liceum Marek Łaźniak powinien rwać sobie włosy z głowy. Wie doskonale, że liczba laureatów i finalistów olimpiad w ubiegłym roku spadła i chwilowo trudno będzie ją wywindować.

– Zwłaszcza że szkołę ukończył Witek Małecki, 16-krotny laureat i finalista olimpiad – zauważa dyrektor, ale wcale nie wygląda na specjalnie zmartwionego tym, że na horyzoncie nie widać dotąd drugiego takiego ucznia. – Przez lata obserwujemy podobną fluktuację – odpowiada.

Jednak wskaźnik laureatów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8522

Spis treści
Zamów abonament