O wysokości należnego podatku często decyduje remanent
Przedsiębiorcy, którzy liczą na zwrot z urzędu skarbowego, powinni się pospieszyć z rozliczeniem ubiegłego roku. Dzięki temu szybciej odzyskają nadpłatę
Zasady ustalania dochodu z działalności gospodarczej u podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów określone są w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że jest to różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami jego uzyskania:
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków – jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego
– jeżeli to wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Przygotowanie spisu
O wysokości dochodu często decyduje więc zmiana wartości remanentu.
Przy jego sporządzaniu trzeba uwzględnić postanowienia rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Zgodnie z § 27 w spisie należy ująć: towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpadki.
§ 28 stanowi, że spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta