Zerowa stawka dla usług transportowych i opodatkowanie odszkodowań
Nowe główne rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT powiela część dotychczasowych przepisów. Wprowadza też jednak nieco zmian i nowości
Mowa tu o rozporządzeniu ministra finansów z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 224, poz. 1799), które weszło w życie 1 stycznia 2010 r. i uchyliło wcześniejsze rozporządzenie z 28 listopada 2008 r. (DzU nr 212, poz. 1366).
Podatek po otrzymaniu odszkodowania
Pierwsza nowość to określenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw następujących w formie przeniesienia – z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu – własności towarów w zamian za odszkodowanie (§ 3 ust. 3).
Dotyczy to przede wszystkim dostaw następujących jako skutek wywłaszczenia. Jeśli wywłaszczany jest podatnikiem VAT a grunty były składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością, to taka dostawa podlega opodatkowaniu.
Dotychczasowe przepisy nie określały szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy następującej w tej specyficznej formie. Powstawał on zatem na zasadach ogólnych, a więc z chwilą wydania gruntów (względnie wystawienia faktury, jeśli następowało to w ciągu siedmiu dni).
Tymczasem często bywało tak, że wysokość odszkodowania za wywłaszczone grunty była ustalana dopiero kilka albo nawet kilkanaście miesięcy po wywłaszczeniu.
Dopiero wtedy znana była wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta