Jeśli wynajmujesz pokoje, kontroluj obiekt i zadbaj o zabezpieczenia
Gdy przyjmujesz turystów, zbyt wąskie schody, niesprawna gaśnica czy zastawione gratami wyjście ewakuacyjne mogą się stać przyczyną tragedii. Lepiej zatem zadbać o bezpieczeństwo, i to już na etapie budowy
Szczególną uwagę należy poświęcić prawidłowemu przeprowadzeniu instalacji – kominowej, gazowej, elektrycznej czy odgromowej. Ale i później nie wolno zaniedbać tych kwestii.
Tak jak w mieszkaniu
Ustawa o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268, ze zm.) dopuszcza w art. 35 prowadzenie usług hotelarskich także w budynkach innych niż obiekty hotelarskie.
Nie ma jasnych przepisów dotyczących przekwalifikowania takich obiektów pod względem pełnionej funkcji (to znaczy obiekt nie staje się motelem czy pensjonatem tylko dlatego, że właściciel wynajmuje w nim pokoje turystom), nie zmienia się również ich kwalifikacja dotycząca kategorii zagrożenia ludzi.
Warto jednak pamiętać, żeby nie zawężać i nie zastawiać korytarzy lub nie wymieniać drzwi zewnętrznych na węższe, niż to ustalił projektant. Nie można też stosować łatwo zapalnych okładzin ścian w pomieszczeniach z piecami na paliwo stałe (węgiel, drewno itp.).
W mieszkaniach nie ma natomiast obowiązku stosowania niepalnych okładzin sufitów. Biorąc jednak pod uwagę nie zawsze odpowiednie zachowanie gości, lepiej i w tym wypadku unikać łatwopalnych wykończeń.
Nie można też zapomnieć o tym, by palne elementy wystroju wnętrz, przez które lub obok których przebiegają przewody grzewcze, wentylacyjne, dymowe czy spalinowe, były odpowiednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta