Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja ustawy o PCC usunie niezgodność z dyrektywą

14 stycznia 2010 | Dobra firma | Adrian Branny

Przyjęcie za podstawę opodatkowania przy umowach sprzedaży zawieranych przez nierezydentów wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego, doprecyzowanie zakresu zwolnień i wyłączeń podatkowych – to zmiany, jakie wkrótce czekają podatników podatku od czynności cywilnoprawnych

Ustawa regulująca ten podatek od 1 stycznia 2010 r. się nie zmieniła, ponieważ Sejm nie uporał się do końca ubiegłego roku z dwoma projektami jej nowelizacji.

Prawdopodobnie jednak oba zostaną wkrótce uchwalone (zostały łącznie rozpatrzone przez Komisję Finansów Publicznych w październiku 2009 r. i czekają na drugie czytanie w Sejmie).

Przewidują stosunkowo niewielkie zmiany i mają doprecyzować obecne przepisy.

Opodatkowanie sprzedaży

Pierwszy z projektów (druk sejmowy nr 1017) ma na celu ujednolicenie podstawy opodatkowania PCC przy zawarciu umowy sprzedaży. Proponowana zmiana dotyczy art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC i przewiduje, że podatek będzie naliczany od wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego.

Teraz są dwa sposoby określania podstawy opodatkowania dla umowy sprzedaży. Jeżeli jest zawierana przez nierezydentów, podatek oblicza się od równowartości w złotych – określonej w zezwoleniu dewizowym – kwoty zagranicznych środków płatniczych przeznaczonych na zapłacenie ceny.

W pozostałych przypadkach podstawą opodatkowania jest właśnie wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Czytając ustawę literalnie: wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego jest podstawą opodatkowania, gdy umowę sprzedaży zawierają rezydenci albo też zawierają ją zarówno rezydenci, jak i nierezydenci....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8522

Spis treści
Zamów abonament