Nowa definicja budynku może budzić wątpliwości
Zmiana definicji budynku w prawie budowlanym może przyczynić się do zwiększenia opodatkowania podatkiem od nieruchomości poprzez objęcie nim instalacji i urządzeń jako odrębnych budowli
Taki efekt może mieć wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo budowlane z 23 kwietnia 2009 r., która została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości prezydenta nie dotyczyły jednak omawianej tu kwestii.
Zmiana definicji...
Obecna definicja budynku rozumianego jako obiekt budowlany wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi (trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mający fundamenty i dach) nie powodowała dotychczas wątpliwości interpretacyjnych.
Nowelizacja wprowadziła jednak nową definicję, zgodnie z którą obiektem budowlanym jest „budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi służącymi do eksploatacji tego budynku”. Ta wydawałoby się kosmetyczna zmiana, polegająca na dodaniu w tej definicji zwrotu „służącymi do eksploatacji tego budynku”, wywołała już spore zamieszanie.
W sprawozdaniu z konsultacji społecznych przeprowadzonych w odniesieniu do tej nowelizacji (dostępnych na stronie www.sejm.gov.pl) czytamy m.in., że „definicja zaproponowana przez podkomisję jest zawężona. (…) Służy ona uniknięciu pewnych patologii, które pojawiają się w trakcie procesu.
Urządzenia są obudowywane ścianami i wówczas podatek od nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta