Zachowanie etatu nie zawsze możliwe
Powinieneś dochować zobowiązań, jakie złożyłeś przejmowanym pracownikom w porozumieniu spisanym z ich byłym pracodawcą. Konsekwencje ich naruszenia nie są jednak drastyczne
– Jako zastępca naczelnika sekcji w PKP zostałem od 1 grudnia 2009 r. przeniesiony – za porozumieniem pracodawców – do innego zakładu w trybie art. 231 k.p. na takie samo stanowisko.
Według porozumienia zmiany organizacyjne związane z transferem nie mogą spowodować zwolnień osób przejmowanych z przyczyn ich niedotyczących do końca 2010 r.
Nowy pracodawca zobowiązał się również, że do tego czasu nie będzie im zmieniał warunków pracy na podstawie art. 42 k.p., w szczególności w zakresie miejsca pracy. Zmiany organizacyjne w zakładzie następują tymczasem od 1 września 2009 r., np. wszyscy podlegli mi ludzie zostali przesunięci do innej sekcji.
Dyrektor chce mi dać inne obowiązki i gorsze stanowisko. Jeżeli się nie zgodzę, to czy może mnie zwolnić z pracy? Ze względu na pracę w warunkach szczególnych w kwietniu 2013 r. nabędę prawa emerytalne; jestem więc w czteroletnim okresie ochronnym – pisze czytelnik.
Czytelnik podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Źródłem tej ochrony jest porozumienie opisane w pytaniu oraz powszechnie obowiązujące prawo pracy. Nie przysługują mu jednak absolutne gwarancje zachowania posady naczelnika sekcji.
To nie jest źródło
Czytelnik byłby w najlepszej sytuacji, gdyby opisanemu porozumieniu można było przypisać walor zakładowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta