VAT na garaż tak jak na mieszkanie
Mimo wielu korzystnych wyroków deweloperzy wciąż muszą walczyć z fiskusem o preferencyjną stawkę na miejsca garażowe
Jednym z częściej spotykanych pytań we wnioskach o interpretacje jest stawka VAT na miejsca garażowe sprzedawane wraz z mieszkaniami. Dlaczego deweloperzy pytają wciąż o to samo?
Wszystko przez postawę fiskusa, który – interpretując przepisy – nie bierze pod uwagę orzecznictwa. Bez względu na to, jak dużo wyroków przemawiających za jego stanowiskiem przytoczy wnioskodawca w odpowiedzi przeczyta, że są to rozstrzygnięcia w konkretnych przypadkach. Nie mogą więc być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.
Po co więc firmy występują z wnioskami o interpretacje, skoro odpowiedzi nakazują naliczać 22-proc. VAT?
To dlatego, że w sytuacji, gdy sprawa trafi do sądu, mogą liczyć na korzystny wyrok, który już organ wydający interpretację będzie musiał uwzględnić. Niestety, trwa to dość długo. Zwykle od zadania pytania ministrowi finansów do wydania orzeczenia podatnik musi czekać około roku.
Najpierw pytanie
Typowym przykładem interpretacji udzielonej deweloperowi jest pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2009 r. (IPPP1-443-1064/09-2/PR).
Z pytaniem zwróciła się spółka, która prowadzi inwestycje w zakresie budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią podziemną wykorzystywaną najczęściej na potrzeby wielostanowiskowych miejsc parkingowych.
Wraz ze sprzedażą prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta