Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba pomagania innym i pomysł na karierę

27 stycznia 2010 | Rzeczpospolita edukacyjna | Marta Dvorak
Wolontariuszki z pozarządowej organizacji Habitat for Humanity budują dom dla biednych w Józefosławiu
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Wolontariuszki z pozarządowej organizacji Habitat for Humanity budują dom dla biednych w Józefosławiu

Wolontariusze pracują w fundacjach, stowarzyszeniach, instytucjach publicznych, a także wśród osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci. Z angażujących się w taką dobrowolną działalność najliczniejszą grupą są studenci

Najczęściej obowiązki wolontariusza to: prace biurowe, tłumaczenie dokumentów i korespondencji, prowadzenie strony internetowej, porady specjalistyczne, koordynacja imprez, pomoc przy organizacji konferencji, zjazdów, festynów, rozdawanie ulotek, zbieranie podpisów w kampaniach społecznych. Ale wolontariusze pomagają też osobom niepełnosprawnym, starszym i dzieciom. W tym ostatnim przypadku niektórzy z nich w ramach stowarzyszeń – takich jak białostocka Fundacja Edukacji i Twórczości – angażują się w tzw. mentoring. To zadania nie tylko dla studentów, ale także dla każdego, kto ma chęć, a czasem też kwalifikacje do dobrowolnej pracy.

Co trzeciego spośród uczniów i studentów do dobrowolnej pracy motywuje chęć i możliwość nauczenia się czegoś – tak wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. A to już odróżnia ich od przedstawicieli pozostałych grup wiekowych, którzy na wolontariat decydują się z powodów religijnych i moralnych, licząc, że w przyszłości ktoś także im pomoże, albo z chęci kontaktu z innymi osobami.

Wbrew tym, którzy twierdzą, że altruizm nie popłaca, wolontariat może okazać się przepustką do dobrej pracy. – W trakcie swojej pracy wolontariusze nabywają często tych cechy, które są istotne z punktu widzenia konkretnych ofert pracy – tłumaczy Dominika Mamro z Advisory Group TEST Human Resources. – Wolontariusz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8533

Spis treści
Zamów abonament