Pośrednicy z dyplomem
Po zniesieniu egzaminów dla kandydatów na pośredników rozpoczął się szturm na uczelnie proponujące studia podyplomowe umożliwiające zdobycie licencji
Coraz popularniejsze stają się w Polsce uprawnienia pozwalające na obrót nieruchomościami. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, w 2008 r. licencję pośrednika zdobyły 2323 osoby, czyli więcej niż łącznie w latach 2006 i 2007. Według Janusza Schmidta z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości tak duży przyrost nowych pośredników nie zachwieje rynkiem biur nieruchomości.
– Wielu świeżo upieczonych pośredników pracowało już w swoim zawodzie jako agenci nieruchomości. Podejrzewam, że po zdobyciu licencji zostali w dotychczasowych miejscach pracy, otrzymując po prostu lepsze warunki zatrudnienia – mówi Schmidt.
Większe zainteresowanie licencjami i większa pula przyznanych uprawnień są efektami nowej procedury kwalifikacyjnej, która obowiązuje od 2008 roku.
– W nowym trybie studenci dużo częściej pozytywnie zdają egzaminy, przez to też licencję otrzymuje więcej osób, które po prostu chciały zdobyć dodatkowe uprawnienia, aby podnieść swoją wartość na rynku pracy – podkreśla Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomości. – Tym samym pojawia się coraz większa konkurencja wśród młodych pośredników.
Rosnące zainteresowanie
Egzamin zastąpiono wymogiem ukończenia odpowiednich studiów i odbyciem praktyki. To nie tylko otworzyło drogę do licencji, ale pozwoliło także zaistnieć wielu uczelniom, na których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta