Nie każdy może wystawić świadectwo energetyczne
Nowe budynki, jak pralki czy telewizory, muszą posiadać certyfikaty. Dlatego wiele osób stara się zdobyć uprawnienia, dzięki którym będzie mogło zarabiać na ich wystawianiu
W Polsce świadectwa energetyczne pojawiły się rok temu. Od tej pory stale przybywa chętnych do ich wystawiania.
Kto ma prawo
Tymczasem świadectwa energetyczne mogą wydawać specjaliści z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy przeszli odpowiednie szkolenie (organizują je różnego typu organizacje, ich adresy można znaleźć w Internecie) i zdały egzamin przed ministrem infrastruktury.
Szkolenia nie muszą przechodzić magistrowie, którzy ukończyli minimum roczne studia podyplomowe na kierunkach:
architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego (na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków).
Prawo do wydawania świadectw mają też osoby z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej. Są to głównie: architekci, urbaniści lub inżynierowie budowlani.
Na jesieni ub.r. do grupy osób, które mogą wystawiać świadectwa, dołączono inżynierów, którzy nie mają tytułu magistra, ale ukończyli następujące kierunki:
architekturę, budownictwo, inżynierię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta