W przypadku eksmisji gmina nie zawsze ma obowiązek zapewnić mieszkanie
Przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego na najemcy ciąży obowiązek wskazania lokalu, do którego ma nastąpić ewentualna eksmisja. Zwalnia to gminę z obowiązku dostarczenia lokalu zastępczego czy płacenia właścicielowi ewentualnego odszkodowania
Podstawową zmianą, jaką uchwalona 17 grudnia 2009 r. nowelizacja wprowadza do przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, jest dodanie do jej treści rozdziału 2a o tytule: „Najem okazjonalny lokalu”.
Ma on przede wszystkim na celu zlikwidować bariery, jakie napotykają właściciele mieszkań chcący legalnie je wynajmować na rynku.
Nowelizacja to w pewnym sensie powrót do stanu prawnego sprzed 2001 r. (czyli sprzed uchwalenia ustawy o ochronie praw lokatorów), kiedy to przepisy ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych wyłączały jej stosowanie w stosunku do najmu okazjonalnego.
Obecne przepisy stanowią też próbę ulepszenia nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów wprowadzonej 1 maja 2005 r. Wtedy to bowiem wprowadzono pierwsze zapisy wyodrębniające stosunki najmu, jakie mają miejsce w przypadku indywidualnych właścicieli.
Art. 3 ust. 1 ustawy umożliwiał zawarcie umów najmu lokalu mieszkalnego, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zapis ten wzbudzał problemy interpretacyjne, gdy właściciel kilku lokali wynajmował je na rynku, gdyż żaden z wynajmowanych lokali zazwyczaj nie spełniał wskazanych przesłanek.
Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta