Równanie pensji raz w górę, raz w dół
Czy zasada równego traktowania w zakresie wynagradzania pracowników oznacza, że musisz podnieść pobory gorzej zarabiającym? Niekoniecznie
Zgodnie z art. 183c § 1kodeksu pracy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. W razie wystąpienia dyskryminacji na tym tle pracodawca powinien jej przeciwdziałać. Zobowiązuje go do tego art. 94 pkt 2b k.p.
W orzecznictwie sądów pracy można spotkać pogląd, że te przepisy dopuszczają jedynie działania polegające na „równaniu do góry” wynagrodzeń pracowników gorzej zarabiających. Trudno się z tym stanowiskiem zgodzić.
Obniżka też zasadna
Po pierwsze, ani z przepisów prawa, ani z orzeczenia Sądu Najwyższego nie sposób wywieść, że dyskryminacji nie można zapobiegać przez obniżanie wynagrodzeń pracownikom bezzasadnie uprzywilejowanym.
Odmienna interpretacja prowadziłaby do konkluzji, że w sytuacji wypłacania niektórym zatrudnionym rażąco zawyżonej pensji, nieuzasadnionego żadnymi obiektywnymi kryteriami, pracodawca jest uprawniony tylko do podwyższenia wynagrodzenia pozostałym pracownikom.
Brak racjonalnych powodów takiego założenia można pokazać na prostym przykładzie. Załóżmy, że w wyniku działań reorganizacyjnych spośród 100 pracowników wykonujących taką samą pracę wszystkim przyznano by wynagrodzenie 2500 zł, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta