Dla przedstawiciela handlowego i firmy lepszy angaż niż kontrakt cywilny
Jeśli pracodawca zastosuje u mobilnego zatrudnionego ryczałt za zajęcia wykonywane w nadgodzinach, uchroni się przed nadmiernymi jego żądaniami finansowymi w razie sporu sądowego
Sąd Najwyższy systematycznie zajmuje się problemem rozliczania czasu pracy pracowników wykonujących podstawowe obowiązki służbowe w różnych miejscach na określonym obszarze geograficznym, ustalonym w umowie o pracę jako miejsce pracy. A wynikające z wydanych orzeczeń wnioski miały i nadal mają ogromne znaczenie dla praktyki. Stanowią także ważną wskazówkę dla sądów pracy.
Ruchome miejsce
Szczególnie brzemienna w skutki była (i pozostaje) uchwała siedmiu sędziów SN z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08). Zgodnie z nią stale wykonujący pracę w różnych miejscach nie pozostaje w podróży służbowej z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami dla rozliczania jego czasu pracy.
Przy typowej podróży służbowej, tj. odbywanej przez pracownika incydentalnie, czasu tej podróży (przemieszczania się), jeśli przypada ona poza obowiązującym podwładnego rozkładem czasu, nie wlicza się do czasu pracy. Natomiast u pracownika mobilnego jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta