Wypłata zawsze pod kontrolą ZUS
Osoba pobierająca rentę ma prawo dorabiać. Ale nie bez ograniczeń. Gdy jej zarobki przekroczą określony pułap, wypłata świadczenia może być wstrzymana
Pobieranie renty często nie oznacza jeszcze całkowitego zakończenia aktywności zawodowej. Przy czym zarobkowanie w czasie pobierania świadczenia z ZUS może mieć wpływ na jego wysokość.
Zależnie od osiąganych poborów wypłaty z organu rentowego mogą zostać zmniejszone albo zawieszone. Od czego to zależy? Odpowiedź znajdziemy w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).
Zgodnie z jej art. 103 ust. 1 prawo do rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 104 – 106 ustawy. Tak samo jest z prawem do emerytury. Jednak zasada ta nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Oni mogą dorabiać, w ogóle nie martwiąc się o limity.
To, co oskładkowane...
Prawo do renty ulega zawieszeniu w razie osiągania określonego przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Za działalność taką uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Tak wynika z art. 104 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Dla rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód ten przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta