Wydatki za zerwanie kontraktu kosztem
Firmie często bardziej się opłaca zapłacić karę za odstąpienie od umowy, niż zrealizować jej postanowienia. Możliwość zaliczenia takich kwot do kosztów wciąż budzi wątpliwości
Niestety często się okazuje, że o prawo ich uwzględniania podatnicy muszą walczyć przed sądem.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 stycznia 2010 r. (sygn. III Sa/Wa 1265/09) pokazuje, że można liczyć na sukces.
Spór o nieruchomość
Spór przed sądem był wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma, która wyjaśniła, że w lipcu 2005 r. zawarła ze spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej umowę.
Zobowiązała się w niej do wniesienia należących do niej gruntów i innych aktywów jako aportu do spółki celowej, w której była jedynym udziałowcem, a następnie do sprzedaży tych udziałów za określoną cenę. W umowie postanowiono, że jeśli wnioskodawca nie wywiąże się z tego obowiązku, będzie musiał zapłacić 10 mln euro kary.
W wyniku dokonanych w kolejnych latach przekształceń strony umowy przestały należeć do tej samej grupy. Jednocześnie w tym czasie znacznie wzrosły ceny nieruchomości.
Dlatego po ponownej analizie umowy okazało się, że wnioskodawcy bardziej opłaca się zapłacić 10 mln euro kary, niż zbyć grunty za ustaloną cenę. Spytał więc, czy może zaliczyć tę kwotę do kosztów.
Zdaniem izby skarbowej nie ma prawa uwzględnić tej kwoty. To dlatego, że wydatek ten nie jest ponoszony ani w celu osiągnięcia przychodu, ani w celu zabezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta