Przy remoncie i docieplaniu budynków trzeba zadbać o ptaki
Inwestorowi, który podczas prac modernizacyjnych zamuruje ptaki siedzące na gniazdach lub uniemożliwi dorosłym osobnikom dostęp do piskląt, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności
Sąd może orzec wobec sprawcy także zakaz wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia działalności, a także przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa, nawet jeśli nie należały one do sprawcy. Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt inwestor musi zadbać także o nietoperze, jeśli bytują one w danym budynku.
Ostoja w bloku
Takie wyroki wciąż są w Polsce rzadkością, gdyż prawo nie jest przestrzegane. Jednak ekolodzy nie ustają w tym, aby winnych pociągnąć do odpowiedzialności.
Polska praktyka jest ponura. Przy okazji remontów i ocieplania budynków często dochodzi do zamurowania żywych zwierząt, np. ptaków siedzących na gniazdach, nietoperzy, albo do wyrzucania piskląt i nielotnych nietoperzy z gniazd i schronień. Zgodnie z art. 6 i 35 ustawy o ochronie zwierząt stanowi to przestępstwo ścigane z urzędu i zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.
Aby doprowadzić do śmierci zwierząt, nie trzeba nawet murować – wystarczy okratować otwory wentylacyjne stropodachu, w którym znajdują się ptaki, i nie dopuścić ich do piskląt znajdujących się w gnieździe.
W stosunku do ptaków objętych ochroną ścisłą i częściową (wyszczególnionych w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną) dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta