Wyzwania polityki fiskalnej
Redukcja deficytu sektora finansów publicznych do około 3 proc. PKB, przez cięcia wydatków, nawet w ciągu dwóch – trzech lat
Naturalnymi punktami odniesienia dyskusji o wyzwaniach polityki fiskalnej w najbliższych latach są makroekonomiczne założenia do ustawy budżetowej na 2011 rok i następne dwa lata. Do tego dochodzą priorytety rządu co do celów tej polityki, w tym realizacja programu konwergencji, a także przewidywane wykonanie budżetu państwa oraz relacje deficytu całego sektora finansów publicznych i długu publicznego do PKB. We wszystkich tych obszarach mamy nadal wiele niepewności i ryzyka, w tym ryzyko przekroczenia progu 55 procent relacji długu sektora finansów publicznych do PKB.
Zacznijmy od prognoz stopy wzrostu PKB i inflacji w bieżącym roku. Wzrost PKB w 2009 r. miał szczególny charakter. Popyt wewnętrzny w kolejnych kwartałach spadał (aż do IV kw.), zmniejszył się też eksport i import (chociaż w IV kw. eksport nieco wzrósł). Dodatnia stopa wzrostu PKB była więc tylko wynikiem tego, że import spadał bardziej niż eksport, a utrzymująca się od lat nadwyżka importowa radykalnie się zmniejszyła. To także wyjaśnia, dlaczego mimo wzrostu PKB problemy w finansach publicznych dalej się piętrzą. Kiedy popyt wewnętrzny spada, a także import i eksport, wtedy maleją wpływy podatkowe, jeśli jednocześnie zwiększa się bezrobocie i rosną wypłaty socjalne, to deficyt sektora finansów publicznych musi się zwiększać.
Słaby złoty pomógł PKB
Z czego wynikał wzrost PKB? Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta