Wydatki na zaniechane inwestycje potrącisz w dacie ich zbycia lub likwidacji
Spowolnienie gospodarcze zmusiło wielu przedsiębiorców do zrezygnowania z inwestycji bądź odłożenia ich na przyszłość. Jeśli tylko ponieśli wydatki związane z planowaniem lub rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, decyzja o zaprzestaniu prac będzie miała istotne konsekwencje podatkowe
Zgodnie z art. 15 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne (tzn. są kosztem uzyskania przychodów) w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.
Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. (analogiczną regulację znajdziemy również w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przed tą datą koszty zaniechanych inwestycji były wyłączone z kosztów podatkowych i wyjątkowo tylko, w razie zbycia zaniechanej inwestycji, poniesione nakłady mogły być rozpoznane jako koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży.
Ważny cel wydatku
Potrącenie kosztów zaniechanej inwestycji wymaga wykazania, że spełniony jest ogólny warunek uznania wydatku za koszt podatkowy, tj. jego poniesienie w celu uzyskania przychodu bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Przy czym w wypadku zaniechanej inwestycji kryterium przesądzającym jest zasadniczo intencja podatnika z chwili poniesienia wydatku.
Ponadto do kosztów podatkowych nie można zaliczyć tych wydatków związanych z zaniechaną inwestycją, które również w razie jej kontynuowania nie mogłyby być tak potraktowane, tj. wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Ustawowe definicje wyraźnie więc wskazują, że inwestycje prowadzą do pozyskania nowych środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta