Bogaci bez becikowego?
Rząd nie zamierza zmieniać podatków, aby obniżyć deficyt finansów publicznych. Będzie szukał oszczędności, m.in. ograniczając ulgi w VAT i wypłaty becikowego
W lipcu resort finansów ogłosi wieloletni plan finansowy państwa. Przedstawi w nim, w jaki sposób chce obniżyć deficyt finansów publicznych z 7,1 proc. PKB na koniec 2009 r. do zalecanych przez Komisję Europejską 3 proc. PKB.
Dotąd przedstawił tylko założenia do wprowadzenia reguły wydatkowej, która ograniczy wydatki do poziomu inflacji plus 1 proc. To jednak da w przyszłym roku zaledwie 3 mld zł oszczędności. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w resorcie trwają prace nad zaostrzeniem reguły, tak aby mogła przynieść większe efekty.
Bruksela zgodziła się już, aby na dwa lata zawieszono w Polsce możliwość odliczania VAT przy zakupie samochodów na firmę – tzw. aut z kratką. – To pozwoli zatrzymać w kasie państwa 1,2 – 1,5 mld zł – wyjaśnia wiceminister finansów Maciej Grabowski. – Liczymy, że dwa lata wystarczą, aby większe tempo wzrostu gospodarczego znów zapewniło wyższe wpływy podatkowe.
Grabowski dodał, że ze względu na trudny okres nie planuje zmian stawek żadnych podatków. – Priorytetem rządu będzie ograniczanie wydatków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta