Remont i ulepszenie środka trwałego to nie to samo
Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami na ulepszenie polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-325/10-2/ES).
Podatniczka pytała o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z remontem budynków usługowo-handlowych i lokalu mieszkalnego.
Zrobiła ona generalny remont polegający na wymianie podłóg, przebudowie ścian działowych, przebudowie łazienek, ułożeniu na nowo glazury w łazienkach oraz sanitariatach, wymianie armatury sanitarnej, kabin natryskowych i muszli klozetowych oraz umywalek, wymianie grzejników, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, stolarki okiennej, przemalowaniu ścian i wytapetowaniu niektórych pomieszczeń oraz wykonaniu innych koniecznych prac remontowych w poszczególnych pomieszczeniach.
Izba skarbowa stwierdziła, że podjęte przez nią działania nie polegały na odtworzeniu stanu pierwotnego, zostały bowiem przebudowane ściany i łazienki, a zatem całość poniesionych nakładów powoduje wzrost wartości użytkowej lokali. W związku z tym wydatki te należy potraktować jako podwyższające wartość środka trwałego.
Więcej niż 3500 zł
Jak to uzasadniła? Przypomniała, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta