Poniosłeś straty, bo nie było prądu – wystąp o odszkodowanie
Jeśli dostawca prądu dopuścił się niedbalstwa, przez co przerwa w dostawie energii naraziła mieszkańców osiedla na szkody, mogą wystąpić razem ze wspólnym wnioskiem o odszkodowanie. Niełatwo jednak udowodnić straty
Rozmowa z Arturem Sidorem, radcą prawnym, partnerem w kancelarii Pietrzak & Sidor
Rz: Jakie są najważniejsze zmiany w znowelizowanym prawie energetycznym – z punktu widzenia odbiorców prądu – jeśli chodzi o odpowiedzialność Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator za straty w wyniku ograniczeń dostaw prądu?
Artur Sidor: Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne (DzU nr 21 poz. 104), która weszła w życie 11 marca 2010 r., stworzyła szersze możliwości dochodzenia odszkodowania za działania przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem energii elektrycznej, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator SA.
Nowe przepisy określają przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej oraz sposób naliczania wysokości odszkodowania w przypadku ograniczenia lub przerwania dostaw energii elektrycznej do odbiorców, wprowadzonego w sytuacji zagrożenia systemu elektroenergetycznego. W sytuacji takiej jak: stan nadzwyczajny, katastrofa naturalna albo bezpośrednie zagrożenie wystąpienia awarii technicznej, wprowadzenia embarga lub innej blokady ze strony obcego państwa, strajk lub niepokoje społeczne, operator ma prawo ograniczyć dostarczanie i pobór energii na okres nie dłuższy niż 72 godziny.
Jego działania mogą być jednak nieadekwatne do zaistniałych zagrożeń.
Co więcej, może się okazać, że sam operator przyczynił się do powstania tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta